OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Księża naszej parafii PDF Drukuj Email

KAPŁANI parafii św. Józefa w Zabrzu

Obecnie w naszej parafii pracują:

Ks. Józef Dorosz - proboszcz

Ks. Józef Dorosz-proboszczDziekan Dekanatu Zabrze,


mgr-lic. teologii, były notariusz Kurii Diecezjalnej i koordynator ds. studiów Ośrodka Dydaktycznego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w Gliwicach, wcześniej redaktor Wiadomości Urzędowych Diecezji Gliwickiej.

Od 26 sierpnia 2005 proboszcz parafii św.Józefa.

Ks. Józef Dorosz jest trzecim proboszczem w historii naszej parafii.

 

Ks. Robert Maszczyk - wikariusz

W parafii od 23 sierpnia 2013 roku.

 

 

 

 

Ks. Daniel Klimkiewicz - rezydent

 

Ks. Rafał Przybyła- wikariusz

W parafii od 23 sierpnia 2013 roku.

Ks. Rafał Przybyła - urodził sie 12.04.1980 w Pyskowicach. Wychował się w Toszku. w dzieciństwie pomagając u przyszywanego dziadka Józefa Dzwonowskiego przy pracach na gospodarstwie, kóry też pomógł mu odkryć powołanie. Jak wspomina było to na furmance dziadka, podczas zwożenia siana. Ma starszą siostrę i młodszego brata. Ukończył liceum zawodowe o profilu elektryk. W 1999 roku wstąpił do WSD w Opolu. Święcenia kapłanskie przyjął 26 maja 2007 roku po napisaniu pracy magisterskiej i odbyciu praktyki w Parafii św. Franciszka w Zabrzu. Po święceniach podjął się pracy w Parafii p.w. Podwyszenia Krzyża Świętego w Lublincu. Tam też przez trzy lata pełnił posługę Rejonowego Duszapsterza Inwalidów Słuchu dla miasta i okolic Lublinca. Przez cały okres posługi wikariuszowskiej pełnił również funkcje duszpasterza Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowaczego dla niesłyszących i słabosłyszących oraz ze sprzężeniami w Lublincu. Przez rok był tam też katechetą. W rejonie lublinieckim pełnił również posługe moderatora Rejonowego Ruchu Światło - Życie, prowadząc zarówno grupy młodzieżowe jak i Oazę Domowego Kościoła. W 2010 roku dekretem księdza Bikupa zostaje przeniesiony do Parafii p.w. Św. Wawrzyńca w Zabrzu - Mikulczycach. Tam też podejmuje się pracy katechetycznej w CKOiZ na ul. Zwrotniczej. W mikulczyckim dekanacie pełnił funkcje Dekanalnego Duszpasterza Młodzieży. Jego teologicznym zainteresowaniem są zagrożenia duchowe wypływające z praktykowania szerokopojętego okultyzmu. Prywatnie jeździ konno, co łączy z praca duszpasterską. Od 2010 roku organizuje Konną Pielgrzymkę z Toszka do Goja k. Wiśnicza. Jego jeździecka pasja stała się początkiem rajdów konnych, pewnego rodzaju rekolekcji w siodle oraz założonego Stowarzyszenia Miłośników Koni "HUBERTUS", w którym pełni funkcje prezesa. W miarę możliwości angażuje się w organizację procesji konnych "Osterreiten" w Żędowicach oraz dni krzyżowych w Poniszowichach. Propaguje kult św. Huberta patrona miłosników koni, stąd też organiwany przez niego Hubertus Parafialny oraz angaż w licznych obchodach ku czi świętego patrona. Pomimo obrażeń jakich doznał w wypadkach  konnych w 2011 i 2012, dalej oddaje się swojej pasji. Jak uważa: "także pasja staje się okazją do głoszenia królestwa Bożego". Od 23 sierpnia 2013 pracuje w naszej parafii. Pracuje w ZCKOiZ przy ul. Piłsudzkiego. Jest Kościelnym Asystentem KSM`u

 

Ks. Infułat Paweł Pyrchała - rezydent

ks. Inf. Paweł Pyrchała

mgr-lic. teologii, infułat, dziekan honorowy, członek: Kolegium Konsultorów, Rady Kapłańskiej,Międzydiecezjalnej Komisji ds. Liturgii, Duszpasterstwa Liturgicznego i Muzyki Kościelnej


Po śmierci ks. prałata Jana Dolli, dekretem ordynariusza opolskiego ks. bp Franciszka Jopa z dnia 18.marca 1976 roku, został odwołany ze stanowiska proboszcza parafii Ducha Świętego i mianowany proboszczem parafii św. Józefa w Zabrzu. Urodził się 12.08.1932 roku w Dortmundzie (Westfalia-Niemcy). Od 1992 roku referentem duszpasterskim nowo utworzonej diecezji gliwickiej, w 1983 roku mianowany prałatem a w 1993 r. obdarzony godnością infułata.
. 25 sierpnia przeszedł na emeryturę zostając jednocześnie księdzem rezydentem w naszej parafii.

 

Kapłani pochodzący z parafii

1937-1999

1. Ojciec Wincenty Dwucet franciszkanin, prymicje 26.09.1937r.,
2. Ksiądz Otto Grimm misjonarz, Afryka, prymicje 13.VI.1937r.,
3. Ksiądz Christian Hylla Sztokholm, Szwecja.,
4. Ksiądz Erhard Wiesiollek diec. Paderborn, R.F.N.,
5. Ksiądz Tadeusz Cyrys diec. koszalińska,
6.Ksiądz Norbert Nowak diec.gorzowska,
7. Ksiądz Henryk Kulanek diec. katowicka,
8. Ksiądz Walenty (Wyględa) Peikert diec. opolska,
9. Ksiądz Jan Piontek obecnie misjonarz diec. Soekoge-Togo, Afryka,
10. Ojciec Zygfryd Hawelka kamilianin, święcenia w naszym kościele-5.06.1965
11. Ksiądz Marian Wanke diec. opolska,
12. Ksiądz Jerzy Witek salezjanin,
13. Ksiądz Jacek Potempa diec. opolska,
14. Ojciec Zbigniew Bodecki kamilianin, Węgry,
15. Ksiądz Adam Gabriel michaelita, Kanada,
16. Ksiądz Roman Śmiech diec. opolska,
17. Ksiądz Tadeusz Hryhorowicz diec. gliwicka,
18. Ojciec Romuald Trojnar franciszkanin,
19. Ksiądz Wojciech Warzecha archidiec. krakowska,
20. Ksiądz Edward Matusz diec. opolska,
21. Ksiądz Adam Rogalski diec. opolska,
22. Ksiądz Andrzej Plaskowski diec. opolska,
23. Ksiądz Andrzej Barański diec. Syracouse, USA
24. Ojciec Kazimierz Jojko kamilianin,
25. Ksiądz Piotr Grzegorzewicz diec. gliwicka,
26. Ksiądz Grzegorz Woźnica diec. gliwicka,
27. Ojciec Daniel Czasza kamilianin,
28. Ksiądz Wojciech Maciążek

 

Kapłani wikariusze i rezydenci pracujący w parafii od 1934

ks.Jozef Chwallek wikariusz (1934-1936)
ks. Franz Pawlar wikariusz (1936-1938)
ks. Franz Wientzek wikariusz (1937-1939)
ks. Gerhard Stellmach wikariusz (1938-1941)
ks. Zymołka wikariusz (1938)
ks. Bruno Puscher wikariusz (1939-1943)
ks. Stanislaus Schulz wikariusz (1944-1945)
ks. Johannes Nogel wikariusz (od 25.02.1944 zastępstwo-1944)
ks. Józef Chuchracki wikariusz (1946)
ks. Michał Woś wikariusz (1946-07-09 1947-08-31)
ks. Jan Buhl wikariusz (1946-1947)
ks. Eryk Kokot wikariusz (1947-1949)
ks. Franciszek Sikora wikariusz (1947-1948)
ks. Jan Sigmund wikariusz (1948-1949)
ks. Ernest Michalski wikariusz (1949-1950)
ks. Józef Knyba wikariusz (1949-1950)
ks. Mikołaj Twardoch wikariusz (1950)
ks. Paweł Czolkos wikariusz (1950-1952)
ks. Jan Mikus wikariusz (1951-1952)
ks. Franciszek Wala wikariusz (1953)
ks. Eryk Jelitko wikariusz ("parochus"-3.07.1954-1956)
ks. Jan Śliwiński wikariusz (1954-1957)
ks. Ludwik Dziech wikariusz (1956-1962)
ks. Eugeniusz Plichta wikariusz (1956-08-01 1962-10-02)
ks. Mieczysław Zaręba wikar. (1957-08-09 1959-06-22)  02.10.1994 (80l.)
ks. Rudolf Bohm wikariusz (1959-1964)
ks. Rudolf Bohm wikariusz (1959-1964)
ks. Konrad Unger wikariusz (1961-1967)
ks. Bolesław Grabowski wikariusz (1962-1969)
ks. Oswald Bobrzik wikariusz (1964-1969)
ks. Edmund Podzielny wikariusz (1967-1972)
ks. Jan Chodura wikariusz (1969-1972)
ks. Stanisław Woronowski wikariusz (1969-1972)
ks. Adam Szubka wikariusz (1972-1976)
ks. Czesław Nowak wikariusz (1972-1976)
ks. Jan Bogacki wikariusz (1974-1977)
ks. Gerard Nowak wikariusz (1976-1979)

27.02.1976  w wieku 76 lat zmarł, żałowany przez parafian, wieloletni, pierwszy proboszcz wspólnoty parafialnej św. Józefa ks. prałat Jan Dolla.

ks. Paweł Pyrchała administrator (1976-03-18 1976-06-25)
ks. Zdzisław Banaś wikariusz (1976-1979)
ks. Józef Franik wikariusz (1977-1980)
ks. Józef Malcherek wikariusz (1979-1981)
ks. Andrzej Kałuża wikariusz (1979-1981)
ks. Konrad Kobiński wikariusz (1979-1981)
ks. Henryk Wycisk wikariusz (1980-1982)
ks. Hubert Bulig wikariusz (1980-1983)
ks. Tadeusz Wolański wikariusz (1982-1983)
ks. Stanisław Struś wikariusz (1981-1984)
ks. Adam Ciosomak wikariusz (1982-1986)
ks. Erwin Mateja wikariusz (1983-1985)
ks. Henryk Majcher wikariusz (1983-1985)
ks. Marcin Stokłosa wikariusz (1984-08-25 1987-08-29)
ks. Krystian Gałąska wikariusz (1985-08-28 1987-08-24)
ks. Edward Sobiegała wikariusz (1985-1988)
ks. Krystian Gałązka wikariusz (1985-1987)
ks. Jacek Woznica wikariusz (1985-1990)
ks. Krzysztof Świtała wikariusz (1986-1989)
ks. Franciszek Zośka wikariusz (1987-1989)
ks. Andrzej Czaja wikariusz (1988-1989)
ks. Andrzej Anderwald wikariusz (1989-1991)
ks. Rudolf Badura wikariusz (1989-08-26 1998-05-31)
(obecnie dyrektor Caritas Diecezji Gliwickiej)
ks. Andrzej Niesporek wikariusz (1990-08-27 1997-08-27)
ks. Henryk Bardosz wikariusz (1991-08-27 1999-08-20)
(obecnie dyrektor Domu Rekolekcyjnego Diecezji Gliwickiej w Biskupicach )
ks. Waldemar Packner wikariusz (1992-08-29 1997-08-28)
(obecnie dyr. Gościa Niedzielnego-Gliwice)
ks. Antoni Kopiec wikariusz (1994-08-27 1994-09-02)
ks. Mariusz Laskowski wikariusz (1994-09-03 1996-08-26)
ks. Bartosz Podhajecki wikariusz (1996-08-17-2005-08-29)
ks. Dariusz Bienia wikariusz (1996-08-27 1999-08-20)  20.06.2005 (44l.)
ks. Jan Rosiek wikariusz (1997-08-28 1998-12-31)
(obecnie Dyrektor ds. odbudowy Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego)
ks. Rafał Wyleżoł wikariusz (1998-08-14 2003-08-31)
(obecnie opiekun Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Gliwickiej)
ks. Henryk Bacik wikariusz (1999-08-21 2004-07-16)  16.07.2004 (42l.)
ks. Henryk Dyka wikariusz (2003-09-01 2006-08-26)
ks. Paweł Kaniewski wikariusz (2004-09-01 28-08-2008)
ks. Daniel Klimkiewicz wikariusz (2005-08-16 2011-08-28)
ks. Józef Dorosz (2005-08-26-..)-proboszcz naszej parafii
ks. Inf. Paweł Pyrchała  (1976-03-18 2005-08-25), rezydent w parafii
ks. Michał Pliśniak wikariusz (2006-08-27-2010-08-29)
ks. Andrzej Skolik  wikariusz (2008-08-18-2013-08-23)
ks. Adam Krupa  wikariusz (2010-08-29-2012-09-02)
ks. Łukasz Gabryel wikariusz (2011-08-28-2013-08-23)
ks. Przemysław Tyburski (2012-09-02-2013-08-23)
ks. Robert Maszczyk  wikariusz (2013-08-23-...)
ks. Mariusz Kuźba wikariusz (2013-08-23-2014-08)
ks. Rafał Przybyła wikariusz (2013-08-23-...)


 

 

 

 

 
Reklama